آموزش –

ورم پستان در گاو های شیری

به طور ساده، به التهاب بافت پستان، بدون توجه به علت آن، ورم پستان گفته می شود. اکثر دامداران تصور می کنند که ورم پستان به معنای التهاب کارتیه همراه با تغییرات ظاهری شی می باشد. اما ورم پستان می تواند به صورت تحت بالینی نیز رخ دهد.

بیماری کتوز

کتوز ( Acetonemia ) درگاوهای شیرده پر تولید در خلال 6 هفته اول زایمان روی می دهد که در سه هفته اول بسیار مهم است . این بیماری اغلب در دوره تغذیه زمستانی و نیز به هنگام حضور گاوها در جایگاه های بسته اتفاق می افتد . احتمال بروز این بیماری در گاوهای مسن بیشتر از تلیسه های تازه زا می باشد .

لنگش

لنگش پس از ورم پستان دومین بیماری پر هزینه گاوداریها است که به شدت عملکرد اقتصادی واحد را تحت تٲثیر قرار می دهد . هر مورد لنگش باعث کاهش حدود 320 کیلو گرم شیر در هر دوره شیرواری می شود و می تواند در صد بالائی از حذفهای اجباری گله را به خود اختصاص دهد .

نحوه کار شیردوش

اگر گاوهای زیادی دارید و زمان کافی برای دوشیدن شیر ان ها ندارید می توانید از دستگاه شیردوش استفاده کنید. دراین شرایط لازم است در مورد نحوه چگونگی کار با این دستگاه آگاهی داشته باشید، در واقع دستگاه شیردوشی به نیروی کار کم تری نیاز دارد و کار بسیار ساده ای است .

آغوز و عوامل موثر بر آن

به اولین ترشحات غده پستانی پس از زایمان آغوز گفته می شود. آغوز شامل ترکیبات بسیار زیادی نظیر فاکتورهای ایمنی، مواد مغذی مهم و فاکتورهای رشد می باشد. ایمونوگلوبولین ها از ترکیباتی هستند که در آغوز وجود داشته و مطالعات بسیار زیادی در رابطه با آنها انجام شده است.

PlayPause
previous arrownext arrow
Slider